ideal köpek kulübesi seçimi

İdeal Köpek Kulübesi Nasıl Seçilir? yorum Yap

Köpeğiniz İçin En İdeal Kulübe Nasıl Seçilir? Köpek Kulübesi Seçimi için Hangi Konulara Dikkat Edilmelidir?

Ailemizin bir bireyi olarak gördüğümüz köpeklerimizin zamanlarının büyük bir bölümünü geçirdikleri kulübelerin seçimi elbette önemlidir. Bu makalemizde ideal bir köpek kulübesi seçiminde nelere dikkat etmemiz gerektiği konusu ayrıntılı olarak işlenmeye çalışılacaktır.

İdeal bir köpek kulübesi seçiminde nelere dikkat etmemiz gerekiyor ve seçim nasıl yapılıyor sorularına cevap arıyorsanız; sizleri yazımızın devamını okumaya davet ediyoruz…

ideal köpek kulübesi seçimi

Köpek kulübesi seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk husus kaliteli ve dayanıklı malzemelerden üretilmiş olmasıdır. Ayrıca köpeklerin içgüdüsel olarak kemirme özelliğini de bu seçimi yaparken göz önünde bulundurmamız gerekmektedir. Yani kulübe üretiminde kullanılan malzemelerin kimyasal maddelerden oluşmaması önemli bir tercih sebebi olmalıdır.

Köpeklerin ter bezleri yoktur ve sıcak havalarda vücut ısılarını dengelemek için dillerini kullanırlar. Bu sebeple ince ve yalıtım özelliği olmayan plastik kulübeler köpeğinizin yaz aylarında serinlemek için kullanacağı bir ev olmaktan çıkmaktadır. Plastik kulübeler su yalıtkanlığı ve suya dayanımı oldukça yüksek olmasına rağmen ısı yalıtımı konusunda pek o kadar iddialı olamazlar.

Genellikle üretilen kulübelerin plastik veya ahşap malzemelerden olduğunu düşünürsek; yukarıda yazdığımız sebeplerden dolayı plastik köpek kulübelerini hemen eleyebiliriz.

O zaman öncelikli tercihimiz ahşap köpek kulübesi olmalıdır.

Köpek Kulübesi Boyutlarını Nasıl Seçebiliriz?

Elbette bu seçimi yaparken köpeğinizin fiziksel özellikleri ve yaşı bizim için önemlidir. Eğer köpeğiniz yavru bir köpek ise daha ne kadar büyüyebileceğini göz önüne alarak bir seçim yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Böylece köpeğiniz büyüdüğünde yeni bir kulübe alma masrafından kaçınmış ve de köpeğinizin alıştığı ve sahiplendiği eski kulübesinden ayrılarak yeni bir kulübeye alışması sürecinden de kurtulmuş olursunuz.

Köpeğinizin yatış pozisyonuna göre kabaca bir ölçü alıp seçim yapacağınız kulübenin taban genişliği ile karşılaştırabilirsiniz.

Ayrıca köpeğinizin yüksekliği ve genişliğine uygun bir kapı ölçüsü de önemlidir. Kapı ölçüsü ne gereğinden fazla olmalı ne de köpeğinizin girmekte zorlanacağı kadar dar olmalıdır.

Yerden Yüksekliğin Önemi

Seçeceğiniz kulübenin yerden 5 cm ile 101 cm arası yüksek olmasına özellikle dikkat etmenizi öneririm.

  • Şiddetli yağış sonrası kulübe içine su girmesini önler,
  • Zeminde bulunan nemin kulübeye ve köpeğinize zarar vermesini engeller,
  • Toprakta bulunan haşerelerin kulübeye zarar vermesini önler ve böylece kulübenin ömrünü uzatır.
  • Topraktan gelecek haşerelerin köpeğinize bulaşıp sağlığını bozmasının önüne geçer.
  • soğuk hava şartlarında direk toprağa temas etmediği için ısınmada olumlu bir etki sağlar.

Köpek Kulübesi Seçimi Yazımızı Özetleyecek Olursak;

  1. Kaliteli malzemelerden üretilmiş ahşap köpek kulübesi tercih etmeliyiz.
  2. Köpeğinizin fiziksel özelliğine uygun boyutta bir kulübe seçmeliyiz.
  3. Kulübe kapısı gereğinden büyük veya küçük olmamalıdır.
  4. Yerden 5 ile 10 cm yüksek bir kulübe seçmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.